hu
Helyreállító igazságszolgáltatás

Facebook
Könyvajánló
Partnerek és támogatók

Regisztrálna?

Kutatás

A tudományos tevékenység és kutatás kiemelt fontosságú területe munkánknak. A Foresee - kutatásban is jártas elméleti és gyakorlati szakembereinek köszönhetően - szerteágazó témákban képes munkájához, a megrendelői igényekhez igazodó kvalitatív és kvantitatív kutatások lebonyolítására szociológiai, kriminológiai, szociálpolitikai, jogi, politológiai, közgazdaságtudományi, pszichológiai és kommunikációs tudományterületeken egyaránt.

 

Dr. Fellegi Borbála a Foresee Kutatócsoport vezetőjeként személyesen is elkötelezett és elismert szociálpolitikai és kriminológiai kutató szakember. Kiemelt kutatási területe a konfliktusok szociológiája, különös tekintettel a mediáció és a resztoratív igazságszolgáltatás büntetőjogi alkalmazhatóságára. Egyéb kutatásai főként az oktatásügy és az etnikai kissebbségek témáihoz kapcsolódnak. Részletes információk Fellegi Borbála kutatásairól itt olvashatók.

2014. 12. 14

A Foresee Kutatócsoport 2014. november 6-7 között rendezte meg regionális workshopját „Potentials in Peacemaking” – Konfliktusok megoldása interkulturális környezetben, a Közép-Kelet-európai régióban címmel. A találkozó első napjának a Fészek klub, második napjának pedig az Országos Kriminológiai Intézet adott helyet.

A workshop célja a Foresee által Kakucson megvalósított akciókutatás, az ALTERNATIVE széleskörű bemutatása (Restorative justice in intercultural settings -...

2014. 09. 03

International workshop presenting the preliminary findings of the Hungarian and Austrian action research sites in the ALTERNATIVE project

A critical dialogue about the potential of restorative justice approaches (RJ) to peaceful co-existence in intercultural contexts in the CEE region on 6-7 November 2014 in Budapest, Hungary.

See: survey.foresee.hu/index.php

Thinking out Loud about Justice and Security

The conference is organised by the Foresee Research Group in partnership with the Institute for the Sociology of Law and Criminology (IRKS), within the framework of the

2014. 06. 19

Összefoglaló a Magyar Kriminológiai Társaság szekcióüléséről

Dr. Fellegi Borbála és Magyar Erika 2014. június 3-án előadást tartottak  „Tapasztalatok a békítőkör-modell alkalmazásáról Magyarországon” címmel. A 2011-2013 között futó két éves kísérleti projekt tapasztalatairól beszéltek az előadók, melyben 18 mediációra utalt esetben 4 megye igazságügyi...

2014. 06. 03

„Utolsók az egyenlők között – Sérülékeny csoportok törvény előtti egyenlősége a büntető igazságszolgáltatásban” címmel kutatást végzett a Magyar Helsinki Bizottság.

A projekt célkitűzése a hátrányos megkülönböztetés feltérképezése volt a büntetőeljárás, illetve a büntetés-végrehajtás tekintetében. A bírósági ügyiratokat, büntetés-végrehajtási iratanyagokat vizsgáló, valamint a fogvatartottak és személyi állomány tagok véleményét is elemző kutatás fókuszában a...

2014. 06. 03

„Utolsók az egyenlők között – Sérülékeny csoportok törvény előtti egyenlősége a büntető igazságszolgáltatásban” címmel kutatást végzett a Magyar Helsinki Bizottság.

A projekt célkitűzése a hátrányos megkülönböztetés feltérképezése volt a büntetőeljárás, illetve a büntetés-végrehajtás tekintetében. A bírósági ügyiratokat, büntetés-végrehajtási iratanyagokat vizsgáló, valamint a fogvatartottak és személyi állomány tagok véleményét is elemző kutatás fókuszában a...

2013. 09. 18

Az Európai Kriminológiai Társaság „Büntetésen túl: Bűnözés és bűnözéskontroll Európában összehasonlító nézőpontból.” címmel Budapesten tartotta meg éves konferenciáját 2013. szeptember 4. és 7. között. A konferencia fő kérdése idén az volt, hogy milyen faktorok befolyásolják a bűnözéskontroll trendjeit, valamint az aktuális kriminálpolitikai mechanizmusokat az egyes országokban.

A konferencián, amely az ELTE Állam- és Jogtudományi Karán került megrendezésre Prof. Lévay Miklós és Prof. Gönczöl Katalin vezetésével, a...

2013. 06. 13

ELŐZETES EGY HAMAROSAN ELÉRHETŐ ANGOL NYELVŰ ELEKTRONIKUS KIADVÁNYRÓL

Az európai tagállamok polgárai különböző közösségeikben is szembesülhetnek hasonló konfliktusokkal, úgymint szomszédvitákkal, iskolai konfliktusokkal, konfliktusokkal különböző etnikai/nemzeti hátterű csoportok, illetve kisebbségek és a többségi társadalom között, vallási alapúnak tekinhető vitákkal és különböző generációk közötti disszonanciával stb. Ilyen közösségi konfliktusok elkerülhetetlenül érintik az emberek mindennapjait és befolyásolják általános biztonságérzetüket. Történelmi okokból kifolyólag, a projektben érintett országok egyik közös jellegzetessége a biztonságérzet és a közbizalom alacsonynak érzékelt szintje.

A Közösségi konfliktuskezelés jó gyakorlatai a közép-kelet európai régióban” (“Best Practices of Community Conflict Management in the Central Eastern European Region” (JLS/2010/ISEC/FP/C2 4000001469) a továbbiakban GPCCM-REG projekt eredményeképpen létrejött egy gyakorlati és módszertani...

2012. 04. 25

A "Felelősségvállalás, Kapcsolat és Helyreállítás" c. kötet teljes szövege letölthető ingyenesen. A kötet a magyarországi, angliai, német és belgiumi kutatási eredményeket és esettanulmányokat tartalmazza.

A kötet címe hivatkozáshoz:

Barabás, T. - Fellegi, B. - Windt, Sz. (szerk.) (2011), Felelősségvállalás, Kapcsolat és Helyreállítás. Budapest: OKRI. ISBN 978-963-89468-0-5.

E tanulmánykötet az Európai Bizottság Criminal Justice 2008 Programja által támogatott "

2012. 04. 18

A Foresee partnerként vesz részt a 2012. február elsejével elindult, belgiumi, szerb, osztrák, ír és magyar partnerek összefogásával megvalósuló, az Európai Unió Kutatási és Technológiafejlesztési Hetedik Keretprogramja (Seventh Framework Programme for Research and Technological Development), közismert nevén FP7 által finanszírozott, négy éves nemzetközi projektben.

A kutatás-fejlesztési projekt kísérletet tesz a biztonság és igazság(osság) új,  alternatív felfogásának kifejlesztésére. Négy akciókutatásra alapozott, azzal összeépült elméleti kutatómunka során megvizsgálásra kerül a helyreállító (resztoratív) szemléletű megközelítések alkalmazhatósága az...

2012. 03. 18

A „Békítőkörök Európában" - program célja, hogy a békítőkör nevű helyreállító igazságszolgáltatási módszer bevezetését vizsgálja európai országok igazságszolgáltatási rendszereiben. A békítőkör olyan helyreállító eljárás, mely a bűncselekmény áldozatainál és elkövetőinél szélesebb kör bevonására törekszik.

A kísérleti program 2011 szeptembere és 2013 májusa között, három ország partnerségében valósul meg. Magyarországon Szabolcs-Szatmár-Bereg, Békés, Baranya és Hajdú-Bihar megyékben a Foresee Kutatócsoport vezetésével, Németországban Tübingen és Reutlingen tartományokban, a

2012. 02. 14

A MEREPS (Mediációs és Helyreállító Igazságszolgáltatás a Büntetés-végrehajtásban) című projekt zárókötete megjelent magyar nyelven. A kötet tartalmazza a MEREPS-partnerek börtönmediációval kapcsolatos kutatásainak eredményeit, körképet adva a témáról Magyarországról, Angliáról, Németországról és Belgiumról.

 

A kötet korlátozott számban ingyenesen átvehető Budapesten az Országos Kriminológiai Intézetben (1122 Budapest, Maros u. 6/a).

 

Amennyiben szeretne kötetet átvenni, kérjük, jelezze igényét Dr. Windt Szandra, az OKRI kutatója felé ([email protected], 06 1 356 7566).

E tanulmánykötet a magyar és a nemzetközi MEREPS partnerek három éven keresztül megvalósított munkájának összegzését, eredményeit, tanulságait, tapasztalatait és javaslatait foglalja össze.

Elsőként az Országos Kriminológiai Intézet több éves empirikus kutatásainak hátteréről, a vizsgálat...

2012. 02. 09

A „Mediáció és resztoratív igazságszolgáltatás a büntetés-végrehajtásban” (MEREPS) című projekt háromnapos zárókonferenciája 2012. január 17. és 19. között került megrendezésre a Foresee Kutatócsoport és az Országos Kriminológiai Intézet szervezésében.

Lezárult a Foresee Kutatócsoport vezetésével és az Országos Kriminológiai Intézet szakmai irányításával...

2009. 10. 12

A Zöld Fiatalok Egyesület által vezetett „Civil Stratégiák a Magdolna Negyedben” c. projekt feladata a Magdolna-negyed Szociális Város-rehabilitációs Programjában részt vevő civil szervezetek tervezett tevékenységeinek stratégiai összehangolása, hogy különböző profillal, mégis közös célok érdekében hatékonyan működhessenek együtt hosszú távon.

A partnerség kialakításán túlmenően elsődleges cél, a hátrányos helyzetű Magdolna-negyed integrációja Budapest társadalmi és kulturális életébe; a helyi közösség megerősítése és tájékoztatása a civil szervezetek nyújtotta szolgáltatások terén, valamint a lakosság támogatása mindennapi...

2009. 10. 12

A PAKK modellprogram keretében a 2009/2010 valamint a 2010/2011-es tanév során a Foresee Kutatócsoport helyzetfeltáró és utánkövető-értékelő kutatást végez a PAKK programban közreműködő iskolákban. A felmérések célja, hogy a képzéseket megelőzően, ill. az alternatív vitarendezési eszközök bevezetését követően megvizsgálja a résztvevő iskolák konfliktuskezelési szemléletét, módszereit és eljárásait, és értékelje a PAKK program bevezetésének eredményességét.

Az iskolákkal együttműködve, a kutatási koncepció és ütemterv előzetes egyeztetését követően fókuszcsoportos beszélgetésekkel, valamint egyéni, strukturált interjúk megvalósításával mérjük fel a konfliktusokat (fizikai agresszió, verbális agresszió, lopás-rongálás, kiközösítés, rasszista...

2009. 09. 22

Az ELTE Társadalomtudományi Karának Szociológiai Doktori Iskolája és a Napvilág Kiadó szeretettel vár minden érdeklődőt "Modern szociológiai problémák" című könyvbemutatójára.

A bemutatásra kerülő három könyvben nemcsak az a közös, hogy szerzőik fiatal tudósok, akik ugyanabból a doktori iskolából kerültek ki, de az is, hogy mindhárman olyan témával foglalkoznak, amely mára különösen fontossá vált nemcsak a magyar, de a nemzetközi szociológiai kutatások terén is, így...